14 Paź
by mariusz

Od 1 stycznia 2017 r. dla pracujących na określonych umowach zlecenia oraz umowach o świadczenie usług będzie obowiązywała minimalna stawka godzinowa.

więcej
23 Cze
by mariusz

Zmiany w przepisach dotyczących limitu płatności gotówkowych - od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego będą musiały być dokonywane płatności powyżej 15.000 zł. Jeżeli podatnik dokona płatności gotówką za transakcję przekraczającą ustalony limit, nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej dokonał płatność gotówką.

więcej
11 Lut
by mariusz

Zmiany w umowach na czas określony.

Od dnia 22 lutego 2016 roku będą obowiązywać nowe przepisy Kodeksu Pracy w odniesieniu do umów zawieranych na czas określony.

Zmiana jest bardzo istotna, tak dla nowych umów, zawieranych po 22 lutego 2016, jak i dla umów zawartych przed tą datą.

więcej
09 Gru
by mariusz
Prezenty świąteczne kosztem uzyskania przychodu

Czy prezenty świąteczne dla kontrahentów i ich pracowników mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Tak, o ile ich cel związany jest z działalnością i nie będą miały charakteru reprezentacyjnego.

więcej
29 Paź
by mariusz

Podatnik, który ponosi koszty noclegu kontrahenta, w trakcie prowadzonych negocjacji handlowych może zaliczyć je w koszty uzyskania przychodu.
Taką interpretację wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oraz Izba Skarbowa w Bydgoszczy, dzięki czemu otwiera się droga do zaliczania w koszty tego rodzaju wydatków.
Do tej pory Izby Skarbowe wydawały decyzje negatywne.
Oczywiście cel poniesienia tego kosztu należy w sposób szczegółowy udokumentować.

więcej